Podatek od dochodów przedsiębiorstw, potocznie nazywany podatkiem CIT to rodzaj opodatkowania, który dotyczy każdej osoby prowadzącej działalność gospodarczą. Odliczany jest od uzyskanych dochodów, bez względu na to, z jakiego źródła został on uzyskany! Jego wysokość obliczana jest na podstawie opodatkowania, który z kolei stanowi dochód po odjęciu uzyskanych darowizn, wydatków kwalifikowanych (wydatków na prace badawcze lub rozwojowe) oraz wydatków na nowe technologie.

 

Podatek od dochodów przedsiębiorstw, podobnie jak w przypadku podatku od osób fizycznych, dzieli się na nieograniczony, czyli taki, który dotyczy podatników z siedzibą na terytorium Polski, a co za tym idzie – odprowadzaniem podatku ustalonego na podstawie całości dochodów oraz ograniczony, czyli taki, który dotyczy podatników z siedzibą poza granicami Polski, których podatki dotyczą jedynie tych dochodów, które zostały uzyskane na danym terytorium. Obecnie, obowiązują dwie stawi podatku: 19% oraz 15%. Zeznanie roczne podatku CIT należy złożyć maksymalnie 3 miesiące licząc od końca roku podatkowego, w formie formularza CIT-8. Na jego podstawie dokonuje się wypłaty podatku należnego.

 

Chcąc skorzystać z najkorzystniejszej formy rozliczenia podatków należy wykonać wnikliwą analizę przedsiębiorstwa. Nie tylko rodzaj działalności oraz uzyskany dochód ma znaczenie. Warto również skupić się na zmianach rynkowych. J-J Biuro Rachunkowe Jacek Jakubowski z przyjemnością udzieli Państwu porad oraz fachowego doradztwa w zakresie najdogodniejszej formy rozliczeń. Serdecznie zachęcamy do skorzystania! Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt telefoniczny, mailowy lub osobisty (Wrocław, dzielnica Stare Miasto).

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo