KPiR, czyli Księga Przychodów i Rozchodów, to narzędzie księgowe, które pozwala na bieżące ewidencjonowanie wszelkich przychodów i wydatków w firmie. Jej głównym celem jest skrupulatne rozliczanie się z urzędem skarbowym. Najważniejszym aktem prawnym, który reguluje prowadzenie KPiR, jest Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. W tym artykule wyjaśnimy, jakie podmioty — zgodnie z normami prawa — zobligowane są do stosowania tej formy ewidencji operacji gospodarczych.
Obowiązek prowadzenia KPiR
Do prowadzenia Księgi Przychodów i Rozchodów zobligowane są:
- osoby fizyczne, które prowadzą jednoosobową pozarolniczą działalność gospodarczą i nie są opodatkowane ryczałtem,
- spółki cywilne, jawne i partnerskie osób fizycznych, jeśli osiągnięte zostały przychody netto ze sprzedaży o wartości nieprzekraczającej równowartość 2.000.000 euro po przeliczeniu na złotówki (wg kursu średniego NBP z pierwszego dnia roboczego października roku poprzedniego). W 2019 r. limit ten wynosił 8.746.800,- zł.
Oprócz tego KPiR stanowi podstawę rozliczeń dla innych podmiotów gospodarczych, w tym:
- osób wykonujących działalność gospodarczą w formie agencji i umów zlecenia,
- armatorów zdefiniowanych na podstawie Ustawy o podatku tonażowym,
- osób duchownych, które nie korzystają z prawa do zryczałtowanego podatku dochodowego,
- osób zajmujących się produkcją rolną, jeśli same wybrały tę formę rozliczeń.
Nasze biuro rachunkowe zapewnia profesjonalną obsługę obejmującą m.in. prowadzenie Księgi Przychodów i Rozchodów zarówno dla małych, jak i dużych przedsiębiorstw działających w różnych branżach. KPiR to przydatne narzędzie niezbędne nie tylko do potrzeb publiczno-prawnych, ale również ułatwiające prowadzenie firmy, gdyż pozwala na bieżącą kontrolę kosztów i zrównoważone zarządzanie finansami firmy.
Czy można uniknąć obowiązku prowadzenia KPiR?
Istnieją przypadki, w których nawet podmioty zobligowane do prowadzenia księgi przychodów i rozchodów, mogą być zwolnione z tego obowiązku. Uzasadnieniem takiego zwolnienia może być m.in. stan zdrowia i wiek osoby prowadzącej działalność, a także rozmiar i rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej.
Oprócz tego z KPiR zwolnieni są podatnicy, którzy rozliczają się na podstawie ryczałtu.